Arizona High School Football Week 13 Schedule, Richard Obert’s Picks


Here’s the Arizona Interscholastic Association football schedule for Week 13 games, including the small school playoffs. Richard Obert’s choices are in capital letters.

Thursday games

Tucson at TEMPE CORONA DEL SOL, 7 p.m.

Phoenix Greenway at PHOENIX NORTHWEST CHRISTIAN, 7 p.m.

Friday matches

Phoenix Trevor Browne at APACHE JUNCTION, 7 p.m.

Phoenix Camelback at GLENDALE APOLLO, 7 p.m.

POSTON BUTTE at Phoenix Arcadia, 7 p.m.

TEMPE MCCLINTOCK at Phoenix Barry Goldwater, 7 p.m.

QUEEN CREEK AMERICAN LEADERSHIP at Benjamin Franklin Queen Creek, 7 p.m.

PEORIA SUNRISE MOUNTAIN at Laveen Betty Fairfax, 7 p.m.

Avondale La Joya at ANTHEM BOULDER CREEK, 7 p.m.

Mica Mountain at PRESCOTT VALLEY BRADSHAW MOUNTAIN, 7 p.m.

MARANA MOUNTAIN VIEW at Sierra Vista Buena, 7 p.m.

Phoenix South Mountain at CAVE CREEK CACTUS SHADOWS, 7 p.m.

Maricopa at GILBERT CAMPO VERDE, 7 p.m.

Avondale Agua Fria at WADDELL CANYON VIEW, 7 p.m.

CASA GRANDE VISTA GRANDE at Phoenix Carl Hayden, 7 p.m.

GILBERT HIGHLAND at Queen Creek Casteel, 7 p.m.

Douglas at TUCSON CATALINA FOOTHILLS, 7 p.m.

PEORIA LIBERTY at Peoria Centennial, 7 p.m.

Phoenix North Canyon at PHOENIX CENTRAL, 7 p.m.

TUCSON DESERT VIEW at Tucson Cholla, 7 p.m.

Yuma Gila Ridge at YUMA CIBOLA, 7 p.m.

Tempe at SAN TAN VALLEY COMBS, 7 p.m.

KINGMAN LEE WILLIAMS at Glendale Deer Valley, 7 p.m.

Paradise Valley at SCOTTSDALE DESERT MOUNTAIN, 7 p.m.

PHOENIX MOUNTAIN POINTE at Phoenix Desert Vista, 7 p.m.

Mesa Skyline at MESA DOBSON, 7 p.m.

BUCKEYE at Goodyear Estrella Foothills, 7 p.m.

TUCSON SALPOINTE CATHOLIQUE at Tucson Flowing Well, 7 p.m.

SCOTTSDALE SAGUARO at Gilbert, 7 p.m.

Chandler at CHANDLER HAMILTON, 7 p.m.

MESA RED MOUNTAIN at Gilbert Higley, 7 p.m.

Buckeye Youngker at LAC HAVASU, 7 p.m.

ORO VALLEY IRONWOOD RIDGE at Marana, 7 p.m.

GILBERT MESQUITE at Tempe Marcos de Niza, 7 p.m.

PHOENIX ALHAMBRA at Phoenix Maryvale, 7 p.m.

Glendale Ironwood at GOODYEAR MILLENNIUM, 7 p.m.

PRESCOTT at Cottonwood Mingus, 7 p.m.

Laveen Cesar Chavez at MESA MOUNTAIN VIEW, 7 p.m.

TUCSON SUNNYSIDE at Nogales, 7 p.m.

PHOENIX HORIZON at Scottsdale Notre Dame, 7 p.m.

GLENDALE CACTUS at Peoria, 7 p.m.

SCOTTSDALE CHAPARRAL at Phoenix Pinnacle, 7 p.m.

Mesa Desert Ridge at QUEEN CREEK, 7 p.m.

SURPRISE WILLOW CANYON at Glendale Raymond S Kellis, 7 p.m.

AMPHITHEATER TUCSON in Rio Rico, 7 p.m.

ORO VALLEY CANYON DEL ORO at Tucson Sahuaro, 7 p.m.

Glendale Mountain Ridge at PHOENIX SANDRA DAY O’CONNOR, 7 p.m.

PHOENIX ST. MARY’S at Chandler Seton Catholic, 7 p.m.

PHOENIX MOON VALLEY at Phoenix Shadow Mountain, 7 p.m.

SURPRISE VALLEY VISTA at Surprise Shadow Ridge, 7 p.m.

Tucson Empire at PHOENIX SUNNYSLOPE, 7 p.m.

GLENDALE at Phoenix Thunderbird, 7 p.m.

Glendale Copper Canyon at TOLLESON, 7 p.m.

GOODYEAR DESERT EDGE at Buckeye Verrado, 7 p.m.

Tucson Pueblo at WALDEN GROVE, 7 p.m.

PHOENIX SIERRA LINDA at Phoenix Washington, 7 p.m.

GLENDALE INDEPENDANCE at Avondale West Point, 7 p.m.

NORTH PHOENIX at Avondale Westview, 7 p.m.

MESA at Mesa Westwood, 7 p.m.

Phoenix Brophy preparation at GILBERT WILLIAMS FIELD, 7 p.m.

Yuma Kofa at YUMA, 7 p.m.

FLAGSTAFF COCONINO vs. Flagstaff, at the NAU Walkup Skydome, 7:30 p.m.

3A quarter-finals

Tucson Sabino at GILBERT NORTH AMERICAN LEADERSHIP, 7 p.m.

Thatcher at SNOWFLAKE, 7 p.m.

Mohave Valley River Valley at CHANDLER VALLEY CHRISTIAN, 7 p.m.

Round Valley of Eagle at YUMA CATHOLIC, 7 p.m.

2A quarter-finals

WILLCOX at Parker, 7 p.m.

Gilbert Christian at MORENCI, 7 p.m.

St. Johns at BENSON, 7 p.m.

PIMA at Phoenix Arizona Lutheran, 7 p.m.

Saturday game

1A championship

St. David vs. HEBER MOGOLLON, 6 p.m., at Scottsdale Coronado

To suggest ideas for human interest stories and other news, contact Obert at [email protected] or 602-316-8827. Follow him on twitter @azc_obert.

Support local journalism: Subscribe to azcentral.com today



Comments are closed.